1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.88 (4 Votes)

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

روش های مراقبت از مو و جلوگیری از ریزش مو

برای هیچ کس جای شک باقی نیست که اهمیت و زیبایی مو در زیبایی افراد بسیار زیاد و تاثیرگذار است از اینرو کیفیت و کمیت مراقبت مو برای تمامی افراد اعم از زن یا مرد مهم است و سعی می کنند تا با روش های مختلف آنرا در شرایط مناسب نگه دارند و از آسیب دیدن و از دست دادن آن تا حد امکان جلوگیری و پیشگیری کنند.
در این مطلب سعی شده تا چندین روش مختلف که باعث کمک به نگهداری بهتر سلامت مو و پیشگیری از ریزش مو می شود، معرفی گردد.

hair-beauty

یکی از عادت های مضری برای مو که برای مدت های فراوانی افراد آنرا دارند و بدلیل اینکه از ماهیت آن خبر ندارند آنرا تکرار می کنند و باعث ریزش مو خواهد شد این است که هنگام خیس بودن مو (بویژه بعد از استحمام) اقدام به شانه زدن مو کنند و چون در آن حالت پوست سر مرطوب است و با شانه زدن باعث می شود برخی موهایی که ریشه های سست تری دارد از پوست خارج شود و به مرور باعث کاهش تراکم مو می شود.

شستشوی مو 

برخلاف باور مرسوم که لازم است تا برای سلامت مو، هر روز آنها را با شامپو بشوریم تا طول عمر بهتری داشته باشد، اگر بصورت روزانه با شامپو شسته شود و شامپو روزانه نباشد باعث تخریب بیشتر بافت مو و حالت مو می گردد. دلیل این گفته این است که شامپوهایی که عنوان روزانه ندارند دارای PH بالاتری هستند که مناسب مصرف هر روزه نیستند و برای کسانی که نیازمند شستشوی مداوم موها هستند لازم است تا از شامپوهای نرمال استفاده کنند.

موهای چرب

یکی دیگر از عوامل ریزش مو در افراد چرب بودن مو و بطور مخرب تر پوست سر است زیرا همانند حالت خیس و مرطوب بودن مو که ریشه مو در حالت نه چندان محکم و پایداری قرار دارد، همان حالت تخریبی را دارد و چون چربی باعث سستی بیشتر می شود.

خیس کردن برای شانه پذیری مو
بسیاری از افراد هنگام شانه کردن مو، برای حالت پذیری بهتر مو، موهای خود را با آب مرطوب و خیس کرده و سپس شانه می کنند. هر چند که این اقدام تاثیر مثبتی در شکل دهی بهتر مو می کند ولی به مرور باعث از ریزش مو می شود.

استفاده از شامپو
برای پوست های حساس که با قلیایی بودن شامپو واکنش نشان می دهد، لازم است که برای شامپو زدن موها، شامپو را مستقیم با مو و پوست سر تماس نمی دهد و بلکه آنرا در کف دست به هم زده و سپس کف تولید شده را به مو تماس می دهند چون دارای حالت قلیایی پایین تری است در نتیجه کمک به سلامت مو می شود.

hair henna

اعتیاد مو به شامپو

یکی از اتفاقاتی که برای مو ممکن است مشکل ساز شود این مسئله است که وقتی به مدت طولانی از شامپوهایی استفاده شود که مواد مغذی ویژه ای در خود دارند و باعث وابستگی و اعتیاد مو به آنها می شود. از جمله عناصری که باعث وابستگی مو به آن می شود وجود کافئین، کراتین، پروتین و ویتامین های اضافه شده به شامپو های موجود در بازار است.
مورد مشابه دیگر، استفاده از یک نوع شامپو به مدت بسیار طولانی است. اگر به هر دلیل آن نوع ماده مغذی و یا نوع شامپو تولید نشود و یا کمیاب شود بدلیل دفع ناگهانی آن نوع مواد از مو و حذف آن نوع زنجیره، باعث بوجود آمدن ریزش مو خواهد شد.
بهتر است برای جلوگیری از این اتفاق پس از چند دوره استفاده از یک نوع شامپوی سازگار با مو، نوع دیگری از شامپو را امتحان کرده و دوباره به شامپوی ابتدایی بازگشت شود.

بهترین ساعت شستن مو

بدلیل وجود آلودگی های فراوان در سطح شهرها بویژه در مناطق صنعتی و آلوده و فراوانی ذرات معلق و فلزات سنگین همچون سرب و دوده های ناشی از سوخت های فسیلی در هوا و رسوب بر روی پوست از یک طرف و از طرف دیگر باز شدن منافذ پوست در هنگام شب، بهترین حالت این است که هنگام شب که افراد به منزل باز می گردنند اقدام به شستن موهای خود نمایند زیرا هم مواد چربی و آلودگی که به مو و پوست سر آغشته شده اند پاک می گردد و هم پوست هنگام تنفس شب دچار آلودگی نیست و آلودگی ها به منافذ پوست نفوذ نمی کند و تا فردای آن روز که دوباره در معرض آلودگی قرار می گیرد، یک فاصله زمانی برای بازسازی و بهسازی بوجود می آید.