تاریخچه شامپو

تاریخچه شامپو

تاریخچه شوینده ای که امروزه بنام شامپو می شناسیم به قرن پیش بازمی گردد ولی تاریخچه شستشوی موها به هزاران سال پیش باز می گردد، در واقع از زمانی که مو مجبور به شستن بوده است. 

 تولد محصولی بنام شامپو ، از زمانی که علوم جدید بوجود آمدند و توانایی این بوجود آمد تا از طریق میکروسکوپ، ساختار مو بررسی گردد، بر می گردد.

تاریخچه شامپو

اولین نسل مواد بهداشتی برای  بدن از 4000 سال پیش از میلاد مسیح بوجود آمد که طبقات بالای جامعه توانستند از حمام استفاده کنند. در دوران بابل که حدود 3000 سال پیش بوده، حمام هایی

داشتند که در آن آب تمیز و صابونی که از چربی حیوانات و خاکستر تولید می شد برای شستن بدن و سر مورد استفاده قرار می گرفت. در دوران مصر که حدود 1500 قبل از میلاد بوده آنان توانسته بودند با افزودن عصاره گیاهانی مانند نیلوفر و نمک های قلیایی به صابون ها، پیشرفتی در زمینه شستشو و سلامت بدن باز بوجود آمد و آنها را خوشبو کنند.

در دوران قرون وسطی اهمیت پاکی روح روی نظافت بدن هم تاثیر گذار شد، در ژاپن دوش گرفتن روزانه مرسوم شد و در ایسلند استخرهای آب گرم مربوط به چشمه های معدنی بسیار محبوب شد.

1100 سال بعد از میلاد اروپایی ها روش صابون سازی مردم سوریه را از طریق راه ابریشم یاد گرفتند و در کشورهای خود شروع به تولید کردند. یک قرن بعد این صابون ها که توسط صابون سازهای مسلمان در ایتالیا و اسپانیا مشهور شده بودند در خانواده های سلطنتی و ثروتنمد رواج پیدا کردند.

سال 1500 میلادی با صادرات عظیمی که به انگلستان داشتند و با افزودن انواع مختلف روغن ها و گیاهان به صابون برای شسشتوی مو ، باعث خوشبو و درخشان شدن مو شدند. البته باید به این نکته اشاره کرد که باعث سوزش شدید چشم ها و به راحتی از مو ها پاک نمی شدند.

در سالهایی که انگلستان هند را مستعمره خود داشت، برخی تجار با روغن هایی آشنا شدند که برای ماساژ مو و بدن استفاده می کنند که آنرا champoنامید و در اروپا به نام champing (به معنای چنگ زدن)معرفی کرد.

تاریخچه شامپو

در سال 1898 میلای شیمی دان ساکن برلین ، هانس شوارتزکوف یک داروخانه باز کرد و بصورت تخصصی بر روی محصولات مناسب مو که حلال در آب باشد فعالیت می کرد.

نکته جالب توجه درباره نرم کننده مو

در سال 1900 نرم کننده مو که در آن دوران به عنوان براق کننده و نرم کننده ریش و سبیل آقایان مورد استفاده قرار می گرفت.

در سال 1908 نشریه معروف نیویورک تایمز مطلبی منتشر کرد و چند اصل ساده در مورد شامپو منتشر کرد با این عنوان: “چطور موهایمان را شامپو بزنیم؟”

در این مقاله نکاتی ذکر شده بود مانند اینکه بهترین زمان شامپو  زدن شب است، توصیه جالب دیگر است که برای بهتر شدن حالت موها در ماه 6 بار از شامپو استفاده شود.

در سال 1914 اولین تبلیغ تجاری برای شامپو تولید شد و در مجله به چاپ رسید.

تاریخچه شامپو

1927 بود که شوارتزکوف یکی از تاثیرگذارترین شامپو ها را تولید و در در شرکت بین اللملی خود به دیگران معرفی کرد. 3 سال بعد دکتر جان برک شامپو یی را به عنوان نسل اول شامپو به کشور آمریکا پخش کرد و نمونه ذکر شده اولین شامپویی بود که دارای  pH متعادل با مو بود.

با گذشت زمان موادی اغلب غیر طبیعی و شیمیایی به شامپو  ها اضافه می شدند تا کارایی شامپو ها را افزایش دهند.

از دهه 80 بود که شیمی دان ها روشی ابداع کردند که شامپوهایی با 2 فرمولاسیون مختلف، معروف به   “2-in-1” را که معمولا حاوی مقادیر زیادی سیلیکون بود تا به آسانی از روی مو شستشه شود را به بازار عرضه کردند.

به مرور براساس انواع مختلف مو، شامپو  مناسب همان نوع مو تولید شد مانند شامپو مو چرب، خشک، نازک، رنگ شده و… در کنار این انواع مختلف شامپو ، یک نوع نرم کننده مو مکمل همان نوع شامپو ارائه می شد.