تاریخچه عطر و خوشبو کننده های بدن

منشا عطر و خوشبوکننده بدن به مصر باستان می رسد، آنها این خوشبوکننده بدن در مراسم مذهبی و عبادتگاه ها استفاده می کردند و همچنین در مواردی که فردی فوت می کرد، بدنش را با روغن های معطر ماساژ داده و در کنارش برخی مواد معطر را درون قبر می گذاشتند.

تاریخچه عطر و خوشبو کننده های بدن

در سال های بعد با گسترش تجارت به کشورهای عربی آسیایی و هند این انواع به این سمت دنیا آورده شد و در مقابل چوب هایی مانند صندل و رزین های معطر و … را به کشور خود می بردند.

از طرف دیگر حتی در کتب عهد عتیق و جدید درباره برخی از مواد معطر و خشبو کننده بدن اشاراتی شده است.

یکی از کشورهایی که صادرکننده مواد پایه ای عطرها از قدیم معروف بوده، کشور مراکش است.

در همان زمان سمت دیگر دنیا در کشور یونان، مردم در استفاده های روزانه از مواد معطر و خشبو کننده های بدن بسیار نامی بودند.

رومیان باستان میراثی در این زمینه تولیدات عطر و خوشبوکننده بدن از خود به جا گذاشتند که دوگروه شرقی و هلنیستی را شامل می شد. که مرد عادی نیز توانایی خرید و استفاده خوشبوکننده بدن  را بصورت روغن و غیره و مشتقات دیگر را داشتتند.

تاریخچه عطر و خوشبو کننده های بدن

در دوران های بعدی کشورهای عربی حتی نسبت به استفاده از خوشبوکننده ها در فضا کردند. از پرکاریردترین خوشبوکننده ها و اسانس، باید به گل رز اشاره کرد که برای استفاده شخصی، مکان های مذهبی، خانه ها و حتی برای غذاها و نوشیدنی ها استفاده می شد.

پس یک جهش علمی که پس از اسلام در کشورهای عربی رخ داد، با توانایی این ملت ها در استخراج رایحه های فراوان و معطر، صنعت و تجارتی بزرگ در صادرات به کشورهای دیگر آغاز شد.

در شرق جهان و خاور دور، کشوری مانند چین یکی از سرآمدان تولید مواد اولیه خوشبوکننده بدن و بویژه مشک بوده است.

پس از سقوط روم باستان طی سالهای فراوان پیشرفتی در زمینه عطر و خوشبوکننده های بدن اتفاق نیافتاد و فقط در سالهای که به قرون وسطی شهرت دارند استفاده از مواد معطر در هنگام شستشوی دست قبل از وعده های غذایی مرسوم شد.

تاریخچه عطر و خوشبو کننده های بدن

بانوان سلطنتی برای همیشه معطر بودن از رایحه های اسطوخودوس و بنفشه درون محفظه های کوچکی زیر لباس خود نگه می داشتند و به مرور در فضا پخش می شد.

در طی یک تغییر در فرآیند تولید عطر ، الکل به عنوان حلال جایگزین روغن شد و فرآورده های معطر با شکل جدیدی مرسوم شدند.

در دوران رنسانس با پیشرفت علمی اتفاق افتاده و تکنینک های نوینی ابداع شدند که در زمینه هایی مانند درمان بعضی بیماری ها با استفاده از مواد معطر ممکن شد.

با تجارت وانیل و دارچین و زنجبیل و کاکائو از هند به مدیترانه و کشورهای اسپانیا و ایتالیا به مرور به فرانسه نیز ورود پیدا کرد.

در سال 1600 میلادی جیوانی پائولو فمینی یک نوشیدنی برپایه آب را تجارت کرد که قادر به درمان هرگونه بیماری بود و پس از حرکت کردن به Cologneاو اقدام به تولید محصول جدیدی در عرصه خوشبوکننده در 20 رایحه مختلف کردندکه بنام Cologne Water معروف و پس از راه یافتن به فرانسه بنام Eau De Cologne که بنام یو د کلون که در ایران به ادکلن شهرت یافتند.

در سال های 1800 تجارت ایتالیا به آرایشگاه ها و فروشگاههای بزرگ ایتالیا راه یافتند. پس از انقلاب کبیر فرانسه و ترویج مد در این کشور، شهر پاریس تبدیل به مرکز مد و علاقمندان به مد و فشن شد.

در دوران ما کمتر شخصی اعم از زن یا مرد، پیدا می شود که به نوعی از انواع مختلف خوشبوکننده ها مانند عطر و ادکلن و اسپری و بادی اسپلش و .. استفاده نکند و نیاز آنرا احساس نکرده باشد.

در انتها با یک نقل قول از بزرگان صنعت عطر و ادکلن این مقاله را به پایان میبریم.

” زنی که از عطر استفاده نمی کند، آینده ای ندارد”  کوکو چنل